بررسی "سند ۲۰۳۰ یونسکو" در گفتگوی ویژه خبری

زاهدی: سند ۲۰۳۰ اُمانیستی و سکولاریستی بوده که بدون اطلاع مجلس امضا و اجرا شد/ مخبر دزفولی: مسیر قانونی برای امضای سند ۲۰۳۰ طی نشد

مخبردزفولی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای تصویب سند ۲۰۳۰ و اسنادی از این نوع یا مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تصمیم گیری کنند اما این مسیر برای امضای سند ۲۰۳۰ طی نشده است و کسانی که این کار را انجام داده اند پنهان‌کاری کرده‌اند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که دوشنبه شب روی آنتن رفت با حضور زاهدی،‌ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، محمد اسحاقی معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تماس تلفنی مخبردزفولی، دبیرعالی شورای عالی انقلاب فرهنگی "سند 2030 یونسکو" مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

زاهدی: سند 2030 یونسکو در پی بی هویت کردن ایرانیان است

محمدمهدی زاهدی گفت: سند 2030 یونسکو در پی تربیت نسل بی هویت در کشورمان است که دین و ایرانی بودن برای آن مطرح نباشد.

افزود: در این سند بر مباحث جنسیت محوری تأکید جدی شده است و با جریان سازی به جای عدالت جنسیتی برابری جنسیتی را تشویق می کند.

وی گفت: با اجرای سند 2030 سازمان ملل مدارس کشورمان نباید رنگ و بوی سیاسی و مذهبی داشته و به پرورش کاری نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، زاهدی افزود: بر اساس این سند، اولویت استخدام با معلمانی است که به برابری جنسیتی اعتقاد دارند.

وی گفت: غربی ها می گویند در پی ایجاد شهروند جهانی هستند اما باید از آنها پرسید مگر مسلمانان یا ملت هایی که اعتقاداتی دارند شهروند جهانی نیستند.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس سند 2030 یونسکو را اُمانیستی و سکولاریستی خواند و افزود: امضای این سند به طور پنهانی از سوی برخی مسئولان دولت همان نفوذ جریان فرهنگی خاموش و بی سر و صداست.

زاهدی گفت: غربی ها در سند 2030 منظورشان از حقوق بشر همان حقوق بشر آمریکایی است که آثار آن در یمن، عراق، افغانستان، جنگ ویتنام و کشتار هیروشیما و جنایات دیگر این کشور دیده می شود.

وی افزود: در سند 2030 می خواهند حقوق بشر آمریکایی را بر ما غالب کنند.

زاهدی گفت: درست است که نماینده ای از کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی همراه با هیئت ایرانی در نشست اینچه اون حضور داشته است اما در این نشست برای امضای صند 2030 یونسکو صحبتی نشده و مجلس از این تصمیم بی اطلاع بوده است.

وی افزود: از زمانی که در دولت تصمیم گرفته می شود این سند امضا و اجرا شود مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی از آن بی اطلاع بوده اند.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: در نامه ای به رئیس جمهور اعلام کردیم مصوبه ای که در 25 شهریور سال 95 مبنی بر اجرای سند 2030 امضا شده است باید ملغی و سند تحول نظام آموزش و پرورش باید اجرا شود.

مخبر دزفولی: مسیر قانونی برای امضای سند 2030 طی نشد

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: برای تصویب سند 2030 و اسنادی از این نوع یا مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تصمیم گیری کنند اما این مسیر برای امضای سند 2030 طی نشده است و کسانی که این کار را انجام داده اند پنهان کاری کرده اند.

وی اضافه کرد: دستگاه های اجرایی زمان امضای سند 2030 نهادهای بالادستی را در جریان قرار ندادند.

مخبر دزفولی گفت: کشوری که سند جامع تحول آموزش و پرورش را دارد چرا زیر بار امضای سند 2030 سازمان ملل رفته است؟

وی افزود: سند 2030 بومی، ایرانی و اسلامی نیست و نباید سندی را اجرا کنیم که سیاست گذاری آن از طرف دیگران و خارج از مرزهاست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این سند مقابله با خشونت مطرح شده است اما تعبیر آمریکایی ها از مقابله با خشونت؛ مقابله با اسلام است.

مخبر دزفولی افزود: غربی ها در سند 2030 محتوای آموزشی را برای ما تدارک دیده اند.

وی اضافه کرد: در نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود رسیدگی به این مسئله در دستور کار قرار می گیرد و امضای این سند باید رد شود زیرا مغایر منافع ملی است.

مخبر دزفولی گفت: در آن جلسه بر اجرای سند تحول نظام آموزش و پرورش تأکید خواهیم کرد.

وی افزود: سند 2030 در ساختار و محتوا با فرهنگ کشورمان مخالف است.

اسحاقی: مسئولان کشورمان اجرای سند 2030 را به صورت الزام آور پذیرفته اند

محمد اسحاقی معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این برنامه گفت: امضای سند 2030 یونسکو به وسیله برخی مسئولان اجرایی نشان دهنده نقش منفعلانه مسئولان در سازمان های بین المللی است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باید نقش فعالی در این سازمانها داشته باشد افزود: امضای سند 2030 تبدیل به تهدید و پیگیری برای متوقف کردن آن با چالش روبرو شده است.

اسحاقی گفت: برای امضای سند 2030 یونسکو رویه ای وجود دارد که کشورها می توانند آن را داوطلبانه اجرا کنند اما مسئولان کشورمان اجرای این سند را به صورت الزام آور پذیرفته اند.

وی افزود: حتی از این سند رونمایی و بخشنامه های آن صادر و 30 کمیته برای اجرای آن ایجاد شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اعلام شده است برخی از مفاد این سند در حال اجراست و برای اجرای آن شتابزدگی وجود داشته است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین