پیام فضلی‌نژاد در «نسیم آنلاین» نوشت:

روحانی اگر حتی مقلد سیاستمداران غربگرا باشد، پس از رسوایی پایان‌نامه‌سازی باید استعفا کند

روحانی نه تنها در پایان‌نامه‌ دست به سرقت علمی زده، بلکه از حیث تئوریک، اصولا سایه‌نویسِ آقای سریع‌القلم و شیفته مدل لیبرالی توسعه‌گرایی اوست/ با وجود این فرهنگ میان دولتمردان ما، هیچ‌گاه پژوهش به "فرهنگ" و "صنعت" تبدیل نمی‌شود

پیام فضلی نژاد

"پایان نامه‌سازی" و "سایه‌نویسی" مرضی است مهلک در میان سیاستمداران که در ۴ سال گذشته هم خانم "معصومه ابتکار" معاون محیط زیست دولت‌های خاتمی و روحانی به آن مبتلا بوده و اکنون نیز رسوایى به سطح ریاست جمهوری رسیده است!

پیام فضلی نژاد روزنامه نگار و سردبیر سابق مجله عصر اندیشه طی یادداشتی در «نسیم آنلاین» نوشت:

اسفند ١٣٨٩ وقتی که کارل گوتنبرگ وزیر دفاع آلمان به دلیل کپی‌کردن قسمت‌هایی از پایان نامه‌اش متهم به «سرقت علمی» شد، بیش از ٢٠ هزار شخصیت علمی آلمانی به آنگلا مرکل نامه نوشتند و از اینکه او هنوز استعفا نداده، انتقاد کردند. وزیر دفاع آلمان نیز سرانجام کناره‌گیری کرد و گفت: «با وجود اینکه از صدراعظم به دلیل حمایتش ممنون است، اما دیگر نمی‌تواند فشارها را تحمل کند.»  

اگر آقای روحانی حتی یک سیاستمداری غربگرا به معنای اصیل باشد، پس از رسوایی پایان‌نامه‌سازی باید استعفا کند. از نظر اخلاقی نیز ادامه مسئولیت ایشان در سطح رئیس دولت، از این پس با چالش مشروعیت روبه‌روست. «پایان نامه‌سازی» و «سایه‌نویسی» مرضی است مهلک در میان سیاستمداران که در 4 سال گذشته هم خانم «معصومه ابتکار» معاون محیط زیست دولت‌های خاتمی و روحانی به آن مبتلا بوده و اکنون نیز رسوایى به سطح ریاست جمهوری رسیده است!

متاسفانه آقای روحانی با پایان‌نامه‌سازی در کشور نیز مبارزه نکرد و روحیه تقلب علمی را از خود به جامعه تسری داد. در سال‌های گذشته رشد سرطانی فروش پایان‌نامه‌های دانشگاهی بیش از همه ذهن جامعه را به خود مشغول کرده و حتی «سایه‌نویسی دانشگاهی» را نوعی «تن‌فروشی علمی» دانسته‌اند. به‌جای اینکه پایان‌نامه‌های مقاطع عالی شامل «اجتهاد علمی» باشند، در اکثر موارد جز به «انتحار علمی» راهی نمی‌برند و این یک خطر پنهان بزرگ است که نباید از آن غافل ماند.

آقای روحانی نه تنها پایان‌نامه‌شان یک سرقت علمی است، بلکه از حیث تئوریک، اصولا سایه‌نویسِ آقای سریع‌القلم و شیفته مدل لیبرالی توسعه‌گرایی اوست، فارغ از اینکه دکتر سریع‌القلم خود از محافظه‌کاران راست‌گرای لیبرال در آمریکا تقلید می‌کند و آن را پنهان نیز نمی‌سازد. بنابراین، ما با دولت‌هایی سروکار داشته‌ایم که حتی سایه‌نویسان چندان خوب و کاربلدی هم به حساب نمی‌آیند و دست‌کم با سه چهار واسطه، سایه‌نویسی یا انتحال می‌کنند. عالیجنابان نه تنها با نسخه‌های تئوریک دیگران سخنرانی می‌کنند، بلکه کتاب‌های شکیل و قطور به نام آنان طبع و پخش می‌شود؛ گویی با یک نویسنده تمام وقت طرف هستید که تمام عمرش را صرف نوشتن کرده است!

وقتی از پایان نامه‌سازی سخن می‌گوییم، از کج‌روی فکری و سهمناک‌ترین آفت فکری‌ جامعه علمی‌مان حرف می‌زنیم؛ کاری که نه تنها یک «انتحال» و سرقت هوشمندانه به‌شمار می‌رود، بلکه بنیان آن بر جعل، کپی‌برداری و ایده‌ربایی از آثار دیگران استوار است: چنین پدیده‌ای تولیدِ «سایه‌نویس» می‌کند؛ کسانی‌که بهترین شیوه‌های جعل را بلدند. در این روند، «نانویسنده» - هرچند قلابی اما- تبدیل به «نویسنده» می‌شود و گسترش چنین مناسباتی حتی از نویسنده خوب، نویسنده‌ بد می‌سازد؛ دانشجوی متقلب را به جای دانش‌پژوه مولد می‌نشاند و از استادی کم‌مایه که صرفاً روش بهره‌کشی از شاگردانش را خوب آموخته است، تصویر پژوهشگری کوشا را به دست می‌دهد.

در واقع پایان نامه‌سازی، کتاب‌سازی، مقاله‌سازی و انواع «انتحال» نقش‌های اجتماعی را از بیخ و بُن به هم می‌ریزد، مرزهای فکری را مشوش می‌کند و در این میان، فرزانگان و فرهیختگان از سارقان و جاعلان به سختی تشخیص داده می‌شوند. در نتیجه وجود این فرهنگ میان دولتمردان ما، هیچ‌گاه پژوهش به «فرهنگ» و «صنعت» تبدیل نمی‌شود.

ارسال نظر

  • فانی جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۹:۳۸
    پاسخ 0 |

    روحانی اگر حتی مقلد سیاستمداران غربگرا باشد، پس از رسوایی پایان‌نامه‌سازی باید استعفا کند. روحانی در منافع شخصی مقلد سیاستمداران غرب گرا میباشد .و شعار نه غرب نه شرقی سر میدهد .

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین