یک عضو شورای انقلاب فرهنگی:

دولت با ایجاد محدودیت‌هایی برای شورای عالی انقلاب فرهنگی موجب ضعف شورا شده/ سند ۲۰۳۰ سیر طبیعی خود را طی نکرد

 کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در نشست بررسی اجرای سیاست‌های کلی جمعیت

دولت یازدهم را دلیل کوتاهی موجود در پرداختن به سند ۲۰۳۰ اعلام کرد و گفت:‌ دولت با ایجاد محدودیت‌های نظارتی برای شورای عالی انقلاب فرهنگی موجب ضعف شورا شده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، کبری خزعلی عضو شورای انقلاب فرهنگی در گفتگو با فارس، با بیان اینکه امضای سند 2030 سیر طبیعی خود را طی نکرده و دارای مشکلات عدیده‌ای است،‌گفت: این سند نیازمند بازنگری و اصلاحات زیادی است.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه همواره اسناد ملی و سیاست‌های کلان علمی فرهنگی و اجتماعی در این شورا تصویب می‌شود، اظهار داشت:‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل محدودیت های دولت تا آذرماه از امضای آن خبر نداشت.

خزعلی اضافه کرد: همزمان با رونمایی از سند 2030 در آذر ماه شورای عالی انقلاب فرهنگی متوجه امضای این سند از سوی دولت شدیم. 

به گفته وی، سند 2030 یک سند چند لایه است که لایه 17 بندی آن در نیویورک به اجماع رسیده و لایه‌های بعدی آن در چین و کره از سوی رئیس جمهور امضاء شده است همچنین سند آموزشی 2030 تحت عنوان سند ملی آموزش که دارای اشکالات فراوانی است در داخل کشور و تحت نظر یونسکو تهیه شده است. 

این عضو شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه طبق اصل 77 ـ 125 قانون اساسی  این سند سیر قانونی خودش را طی نکرده خاطرنشان کرد: از آنجایی که بیش از 17 بار کلمه تعهد و بیش از 100 بار کلمه تنظیم در این سند به کار رفته است، باید مورد بازنگری جدی از سوی مجلس شورای اسلامی قرار می‌گرفت. 

وی با تأکید بر اینکه سندهای تعهدآور بین‌المللی براساس قانون باید از مجرای مجلس پیگیری شوند، اظهار داشت:‌پس از اعتراضات صورت گرفته و اعلام نظر کارشناسان آموزش و پرورش در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم بر این شد تا گزارشی را در خصوص این سند ارائه کنند. 

وی ادامه داد: گزارش های فراکسیون‌های مختلف شورای عالی انقلاب فرهنگی به دست مقام معظم رهبری رسید، تا جلوی  خطر اجرای این سند گرفته شود و در نتیجه روز دوم اردیبهشت ماه دستور توقف سند2030به دفتر معاون اول رئیس‌جمهور رسید. 

خزعلی گفت: مقام معظم رهبری در روز معلم به مخاطرات این سند اشاره کردند و معضلات آن را به گوش معلمان رساندند، چرا که مطابق شاخص‌های موجود در این سند، معلمان آموزش و پرورش باید تحت آموزش‌های لازم یونسکو قرار می‌گرفتند و در صورت امتناع، دچار منع استخدام می‌شدند. 

وی تأکید کرد: سخنان مقام معظم رهبری در روز معلم در واقع فصل‌الخطابی برای توقف سند آموزشی 2030 بود، چرا که ایشان توصیه کردند سند ملی تحول آموزش و پرورش اصل قرار گیرد تا هم زمینه تبادل و تعادل با جهان فراهم شود و هم عزت و حشمت کشورمان حفظ شود. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص بیانات رهبری و گلایه ایشان از شورای عالی انقلاب فرهنگی در برخورد با سند 2030 گفت: ما همیشه گزارشاتمان را به صورت مرحله به مرحله به مقام معظم رهبری تقدیم می‌کنیم، در واقع عرصه‌ای وجود ندارد که نیاز به سند باشد و ما برای آن سندی تنظیم نکرده باشیم. 

خزعلی، دولت یازدهم را دلیل کوتاهی موجود در پرداختن به سند2030 اعلام کرد و گفت:‌ دولت با ایجاد محدودیت‌هایی که برای شورای عالی انقلاب فرهنگی، موجب ضعف شورا شده است.

وی با اشاره به حرکت فرابخشی شورا در موضوعات آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت:‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی باید نظارت فراقوه‌ای داشته باشد، اما در حال حاضر به حالت تک‌قوه‌ای نزول پیدا کرده است و اختیارات خودش را از دست داده است. 

به گفته وی،‌ گلایه‌های مقام معظم رهبری بر بحث نظارت بود و نمی‌توان از کاهش قدرت نظارت این شورا به دلیل دخالت‌های دولت چشم‌پوشی کرد. 

وی یادآور شد: در سال گذشته پیش از سفر رئیس‌جمهور به اینچئون کره مکرراً رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزیر آموزش و پرورش اصرار کرد که گزارش سند تحول آموزش و پرورش را ارائه دهند و جواب واضح و روشنی از وی دریافت نکرد. 

خزعلی ادامه داد: مسئولان دولتی به ما می‌گفتند کاری به محولات ما نداشته باشید و در این شرایط با تشکیل 30 کارگروه، سند آموزش 2030 را تدوین کردند.

به گفته وی براساس این سند، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و شاخص‌های نظارت سازمان ملل متحد بر ما تحمیل می‌شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین