امیرعبداللهیان در مورد قطع روابط چند کشور عربی با قطر:

حاکمان سعودی دچار سرگیجه سیاسی شدید هستند/ حفظ روابط منطقی و همکاری با همسایگان از سیاست‌های اصولی ماست

امیرعبداللهیان

دستیار ویژه و مدیرکل امور بین‌الملل رئیس مجلس با بیان اینکه حفظ روابط منطقی، تقویت دوستی و همکاری با همسایگان از سیاست های اصولی ایران است، گفت: امروز حاکمان آل‌سعود در وضعیت بدی قرار دارند و دچار سرگیجه سیاسی شدیدی هستند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، امیرعبداللهیان دستیار ویژه و مدیرکل امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی با انتشار مطلبی در کانال شخصی خود در مورد قطع روابط چند کشور عربی با قطر اظهار داشت: حفظ روابط منطقی و ممتاز و تقویت دوستی و همکاری با همسایگان از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: شش کشور شورای همکاری خلیج‌فارس هیچگاه متحد واقعی نبوده‌اند؛ در جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش شده تا روابط با همسایگان و از جمله رابطه عربی در حوزه جنوبی خلیج‌فارس در بهترین و مطلوب‌ترین وضعیت باشد که البته مداخلات خارجی و برداشت‌های نادرست برخی طرف‌های مقابل در مقاطعی مشکلاتی را ایجاد کرده است.

دستیار ویژه و مدیرکل امور بین‌الملل رئیس مجلس یادآور شد: متأسفانه سیاست‌های قبیله‌ای، فرقه‌گرا، دیپلماسی دلار و راهبرد توسعه صادرات اندیشه‌های وهابی از سوی سعودی و معدود متحدان آن به جهان، بیش از هر چیز، منطقه و جهان اسلام را در معرض تفرقه، اختلاف، افراط‌گرایی و تروریسم تکفیری قرار داده است.

وی تأکید کرد: امروز حاکمان آل‌سعود در وضعیت بدی قرار دارند و دچار سرگیجه سیاسی شدیدی هستند که نه تنها قادر به حل مشکلات خود در درون شورای همکاری خلیج‌فارس نیستند که خود بخش اصلی مشکل‌آفرینی در منطقه به شمار می‌روند.

امیرعبداللهیان عنوان کرد: مقامات سعودی با اتکای نادرست به بیگانگان تصور می‌کنند با توسل به دیپلماسی قطع رابطه سیاسی، اتخاذ رویکرد نظامی و امنیتی و وعده دلارهای نفتی، تهاجم نظامی به همسایگان و تقویت روحیه تروریسم‌پروری در منطقه می‌توانند رهبری جهان عرب و اسلام را تصاحب کنند و مسائل را به نفع نوزاد ناقص‌الخلقه حاصل از «هم‌پیمانی سیاسی-امنیتی تل‌آویو و ریاض» حل و فصل نمایند، در این راستا عربستان برای کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج‌فارس (به اصطلاح هم‌پیمانان خود) هم اعتباری قائل نیست.

وی افزود: ما قبلاً به سعودی و برخی کشورهای حامی تروریسم گوشزد کرده بودیم که این سیاست، امنیت همگان را تهدید می‌کند و جز تفرقه و اختلاف در منطقه نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت.

دستیار ویژه و مدیرکل امور بین‌الملل رئیس مجلس متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر سیاست اصولی خود مبنی بر ضرورت حفظ امنیت جمعی منطقه‌ای-بدون مداخلات خارجی- تأکید می‌ورزد.

وی در پایان با بیان اینکه تهران با سیاست‌های قلدرمآبانه، تنش‌آفرین و تروریسم‌پرور از ناحیه هر کشوری که باشد قویاً مخالف است، خاطرنشان کرد: تهران راه حل مشکلات منطقه را توقف استفاده ابزاری از تروریسم و همچنین گفت‌وگوی مستقیم و توأم با احترام متقابل می‌داند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین