برنی سندرز:

آمریکا به آل سعود اجازه داده هر کاری بکند/ عربستان مشغول صادر کردن یک مکتب ارتجاعی از اسلام است

برنی سندرز

سناتور "برنی سندرز" ضمن انتقاد از فروش سلاح به عربستان سعودی و کشته شدن غیرنظامیان یمن، گفت که ریاض مشغول صادر کردن یک مکتب ارتجاعی از اسلام به سراسر جهان است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: در همان روزی که یک سناتور جمهوریخواه در صحن سنا تاکید کرد، عربستان سعودی حامی داعش است، یک سناتور دموکرات هم اظهارات تندی علیه ریاض مطرح کرده بود.

سناتور «رند پال» در حالی که عکسی از کودک یمنی با خود به سنا آورده بود، درباره حمایت‌های واشنگتن از ریاض گفته بود: «من از این موضوع خجالت می‌کشم»(اینجا).

در همان جلسه «برنی سندرز» سناتور دموکرات هم از حمایت بی قید و شرط آمریکا از عربستان سعودی انتقاد کرده بود.

سندرز فیلمی منتشر کرده که در آن علاوه بر سخنانش در سنا، تصاویری دردناکی از کشتار غیرنظامیان یمنی و همچنین رقص شمشیر ترامپ دیده می‌شود.

 

محتوای این فیلم را در متون زیر بخوانید:

سندرز: زمان دیگر دارد می‌گذرد که ما شروع به ملاحظه سخت و جدی به روابطمان با عربستان سعودی بیاندازیم.

«دولت ترامپ درنظر دارد که 110 میلیارد دلار سلاح به عربستان سعودی بفروشد. در سنا اخیرا قطعنامه‌ای برای محکوم کردن فروش برخی از این تسلیحات ارائه شد اما با 53 رای مخالف در برابر 47 رای موافق، این قطعنامه رد شد».

سندرز: مهم است که اینجا در صحن سنا شروع به بحث درباره تلاش‌های چند دهه‌ای عربستان سعودی برای صادر کردن یک مکتب ارتجاعی از اسلام را به سراسر جهان بکنیم.

«مخالفان توافق فروش تسلیحات معتقدند که این سلاحها در جنگ یمن علیه غیرنظامیان استفاده خواهد شد».

سندرز: علاوه بر اینکه از منظر اخلاقی، غیر قابل دفاع و از منظر استراتژیک هم کوته نظرانه است، حمایت بی قید و شرط دولت ترامپ از ائتلاف سعودی شامل میلیاردها دلار فروش سلاح، خطر کشیدن پای آمریکا به یک جنگ دیگر در خاورمیانه را به دنبال دارد.

«سناتور سندر همچنین معتقد است که زمان آن فرا رسیده که ارزیابی مجدد درباره روابطمان با پادشاهی سعودی داشته باشیم».

سندرز: این کشوری است که توسط یک پادشاهی موروثی اداره می‌شود؛ کشوری که در آن با زنان به عنوان شهروندان درجه سوم رفتار می‌شود.

 «عربستان سعودی بمیاران و حمله به یمن را از سال 2015 شروع کرد وقتی که شورشیان حوثی کنترل پایتخت یمن را در اختیار گرفتند و حاکم مورد حمایت سعودی را بیرون کردند».

سندرز: جنگ ائتلاف به رهبری سعودی در یمن، در یکی از فقیرترین کشورهای منطقه فاجعه انسانی درست کرده است. طبق گفته آژانس امور پناهندگان سازمان ملل، هزاران نفر از غیرنظامیان کشته شدند، بسیاری بی خانمان شدند و میلیونها نفر در معرض گرسنگی هستند.

«عربستان سعودی از زمان آغاز حملاتش به یمن، محاصره دریایی را باقی نگهداشته است موضوعی که سبب شده 19 میلیون یمنی به کمکهای انسانی نیازمند باشند».

سندرز: همه ما می‌دانیم که برای پیش بردن و گسترش اهداف امنیتی‌مان زمان‌هایی پیش می‌آید که ما باید با دولتهایی دردسرساز کار کنیم اما برای مدت‌های بسیار بسیار طولانی، به دولت عربستان سعودی که حامی ایده‌ها و سیاستهایی که در تضاد با ارزش‌های آمریکایی است، اجازه دادیم هر کاری که می‌خواهد بکند که این موضوع به پیامدهای شدیدا منفی برای امنیت آمریکا  منجر شده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین