نظر یک عضو اتاق بازرگانی درباره وزیر پیشنهادی اقتصاد

رفتن طیب‌نیا از وزارت اقتصاد را حیف می‌دانیم/ معلوم نیست کرباسیان چقدر بخش خصوصی را در اقتصاد دخالت می‌دهد

مجیدرضا حریری

حریری گفت: ضمن تشکر از تمام زحماتی که آقای طیب نیا در طول این چهار سال کشید و ما رفتن ایشان را حیف می دانیم، اما اگر قرار است ایشان نباشند بهترین گزینه از نظر بخش خصوصی آقای کرباسیان است.

به گزارش «نسیم آنلاین» سایت «نود اقتصادی» نوشت: مجیدرضا حریری عضو اتاق بازرگانی در خصوص انتخاب کرباسیان به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصادی اظهار کرد: با توجه به شرایطی که اکنون در آن قرار داریم به افراد عمگرا نیاز بیشتری داریم تا تئوریسین‌ها. آقای کرباسیان در مدیریت خود تجربه عملگرایی دارند و سابقه ایشان از چند منظر برای ما قابل توجه است. یکی همین نگاه بین المللی آقای کرباسیان است.
وی افزود: ما نیاز داریم اقتصادمان با اقتصاد دنیا پیوند بخورد و در سازمان‌ها و مجامع بین المللی عضویت داشته باشیم. هم آقای کرباسیان و هم آقای شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت که مستقیما با بخش خصوصی فعالیت می کنند این دیدگاه را دارند. موضوع آمادگی ایران برای پیوستن wto موضوعی است که علاوه بر عملیات اجرایی آن که باید در وزارت صمت شکل گیرد، ما احتیاج داریم وزارت اقتصاد نیز به این قضیه نگاه حمایتی داشته باشد.
حریری بیان کرد: به صورت کلی نگاه آقای کرباسیان نسبت به علم روشن است و با علم نوین آشنایی دارند. استفاده از ابزارهای نوین مدیریت را می شناسند و معتقد به به کار گیری آنها هستند. مدیری عملگرا و اجرایی هستند و اعتقاد به مشورت و حضور بخش خصوصی در حوزه مدیریتی و سپردن کار به بخش خصوصی دارند. تمام این موارد به متحول شدن اقتصاد ایران کمک خواهد کرد و همین دلایل باعث شد طی این چند روز اکثریت بخش خصوصی به ایشان رأی اعتماد دهند.
عضو اتاق بازرگانی عنوان کرد: وزارت اقتصاد طیف گسترده‌ای از عملیات را در کشور بر عهده دارد. من از همه دوستانی که در حوزه اقتصادی فعالیت دارند، تقاضا دارم توقع بیش از حد از وزیران نداشته باشند. این موضوع تصوری را ایجاد می‌کند که درصورتی که آن وزیر نتواند توقعات را به جا بیاورد به عنوان شکستی در کارنامه او تلقی می شود.
حریری گفت: باید تشخیص دهیم وزارتخانه ها تا چه اندازه قدرت اجرایی دارند. یعنی قوی ترین مدیر اقتصادی جهان در ساختار اقتصادی کشور ما چقدر می تواند تاثیرگذار باشد. وزارت اقتصاد در آن حدودی که مربوط به وزارتخانه است در تنظیم ساختارهای مالیات ستانی باید راهی را که شروع شده یعنی مکانیزاسیونی که در سیستم مالیات ستانی در حال اعمال شدن است تداوم بخشید.
وی بیان کرد: در ضمن لازم است روش هایی که در دو سال مدیریت جدید سازمان یعنی آقای تقوی نژاد به کار گرفته می شود، با همان جدیتی که در رابطه مکانیزه کردن و اتوماسیونی که در مالیات ستانی وجود دارد و قطع ارتباط چهره به چهره مودی با ممیز مالیاتی، ادامه پیدا کند. در حوزه خصوصی سازی اقدامات بسیاری باید صورت گیرد.
عضو اتاق بازرگانی در خصوص دوران مدیریت طیب‌نیا گفت: در زمان آقای طیب‌نیا با تمام تلاشی که ایشان داشتند فشارهای بیرونی اجازه نمی‌داد روند خصوصی سازی به خوبی پیش رود و آقای کرباسیان باید این روند را به شکل واقعی نه به صورت خصولتی و اتفاقی که طی مرحله اول خصوصی سازی در ایران اتفاق افتاد، انجام دهند. در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیاز مبرمی به سرمایه گذار خارجی داریم.
حریری بیان کرد: اگر قرار است به رشد اقتصادی پایدار و حدود هشت درصدی که پیش بینی شده است برسیم باید در سال بالای 30 تا 40 میلیارد جذب سرمایه گذار خارجی داشته باشیم. درست است که جذب سرمایه گذار خارجی از نظر قانونی جزو وظایف سازمان حمایت از سرمایه گذار خارجی به عنوان زیرمجموعه وزارت اقتصاد است، اما به یک دید و عزم ملی و فرا قوه ای نیاز دارد که همه قوا از جمله مجلس، قوه قضائیه و... باید با کمک یکدیگر این عزم را به مرحله عمل برسانیم.
وی عنوان کرد: بنابراین مالیات‌ستانی، خصوصی‌سازی و سرمایه گذاری خارجی از مهم ترین موضوعاتی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. موضوعات فرعی دیگری نیز وجود دارد که باید با هماهنگی بانک مرکزی صورت گیرند، لازم است قوانین پول و بازار سرمایه و عملکرد آن را مورد تجدید نظر قرار دهیم. قاعدتا نه بورس ما خوب است و نه نظام بانکداری ما. باید فکر اساسی در این زمینه اتخاذ کرد. علاوه بر این موارد، موضوع اوراق خزانه و بدهی های دولت باید به شکلی سرو سامان پیدا کنند که چرخ های اقتصاد ما به صورت هماهنگ حرکت کند.
عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: آنچه از سوابق و شخصیت آقای کرباسیان مشهود است این است که رابطه ایشان با بخش خصوصی اعم از اتاق بازرگانی و دوستانی که خارج از اتاق بازرگانی فعالیت دارند خوب است و به لحاظ شخصیتی نیز مردم دار هستند. این رابطه دوستی برقرار است، اما اینکه ایشان چقدر بخش خصوصی را در اقتصاد دخالت خواهد داد به چند مورد یعنی خصوصی سازی، بحث‌های مالیات ستانی و جذب سرمایه گذار خارجی با کمک بخش خصوصی بستگی دارد. این چند روز روحیه بخش خصوصی روحیه حمایت از آقای کرباسیان بوده است.
حریری گفت: ضمن تشکر از تمام زحماتی که آقای طیب نیا در طول این چهار سال کشید و ما رفتن ایشان را حیف می دانیم، اما اگر قرار است ایشان نباشند بهترین گزینه از نظر بخش خصوصی آقای کرباسیان است که حمایت های همه جانبه ای نیز از سوی تشکل های اتاق ایران و تشکل های اقتصادی خارج از اتاق از ایشان صورت گرفت و تا به امروز به موردی برنخورده ام که با ایشان مخالفت داشته باشند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین