یادداشت اقتصادی

امکان توسعه روابط اقتصادی با ترکیه در قالب ۵ طرح عملیاتی

عنوان

استفاده از پیام رسان موازی سوئیفت برای جلوگیری از رصد تراکنش‌های بانکی، اتصال شبکه پرداخت کارتی کشورهای تحت تحریم، انعقاد قرارداد جدید فروش گاز و مجوز تاسیس یک بانک بزرگ ایرانی از جمله پیشنهادات قابل ارائه به ترکیه در شرایط کنونی است.

عبدالرضا آل علی: ایالات متحده از ابزار تحریم علیه ایران استفاده کرد و به دلیل ضعف‌های مزمن در بدنه بانکی کشور، بازار ارز ایران دچار تلاطم شد و نقدینگی سرگردان - که برای سالیان متمادی رشدی چند برابری نسبت به تولید ناخالص ملی داشته است - به بازار ارز سرازیر شد.

آقای ترامپ هم با درک این نقطه ضعف، سوار موج شد و گفت که من تحریم‌ها را تشدید می کنم و خیلی خوب توانست جریان رسانه‌ای را به این سمت هدایت کند؛ بسیاری از مردم هم تصور می‌کنند که تلاطمات بازار ارز ناشی از تحریم‌هاست و اینطور وانمود می‌شود که اگر تحریم‌ها تشدید نمی‌شد، این تلاطمات هم بروز نمی‌کرد. در حالیکه اقتصاد ایران مدت‌ها مستعد چنین بحرانی بود و نیاز به یک چاشنی داشت که موقعیت شناسی ترامپ هم این فضا را ایجاد کرد.

با نتیجه بخش بودن این ابزار علیه ایران، آقای ترامپ سعی در استفاده گستاخانه از این ابزار علیه دیگر کشورها کرده است و چنانچه درخواست‌های آمرانه وی اجابت نشود، آن کشور تحت تحریم روانی و رسانه‌ای قرار گرفته و ممکن است دچار بحران شود. واقعیت این است که بخش عمده‌ای از نمایش اقتدار ترامپ، صرفا روانی و رسانه‌ای است و نشان می‌دهد که چقدر به اهمیت رسانه و مدل استفاده از آن تبحر دارد.

در روزهای اخیر کشور ترکیه تحت فشار جنگ تجاری با امریکا قرار گرفته و پول ملی این کشور حدود 50 درصد دچار افت ارزش شده است. علاوه بر این، اعمال تعرفه برخی صادرات این کشور به ایالات متحده و استفاده از ادبیات تند در تعاملات بین رهبران ترکیه و ایالات متحده، این فرصت را ایجاد کرده است که بین کشورهایی که تحت جنگ اقتصادی و تحریم ایالات متحده قرار گرفته‌­اند، نوعی همگرایی ایجاد شود.

در حال حاضر، فضای بین­‌المللی در این خصوص نیز مساعد است. کشورهای ترکیه، روسیه و ایران تحت تحریم قرار گرفته اند و در کشورهای پاکستان و مالزی نیز فضای سیاسی به نفع جمهوری اسلامی تغییر کرده است.

این شرایط می‌­تواند زمینه‌ساز همکاری‌های اقتصادی و بانکی با این کشورها شود. به‌عنوان نمونه، موارد زیر می‌­تواند در اسرع وقت در ارتباطات بین ایران و ترکیه پیگیری شود و شرایط به‌گونه‌­ای است که احتمال زیاد رئیس جمهور ترکیه این موارد را امضاء خواهد کرد:

1. استفاده از پیام رسان موازی سوئیفت برای جلوگیری از رصد تراکنش‌های بانکی این کشورها توسط ایالات متحده؛

2. تغییر عملیات واسطه‌گری ارزی از اروپا به کشورهای طرف تجاری با بکارگیری پیمان‌های پولی دوجانبه؛

3. اتصال شبکه پرداخت کارتی کشورهای تحت تحریم برای ارز مسافری و دانشجویی؛

4. انعقاد قرارداد جدید بلند مدت فروش گاز؛

5. مجوز تاسیس یک بانک بزرگ صرفا ایرانی در ترکیه.

با توجه به بحرانی بودن شرایط در ترکیه و روسیه، به نظر می‌رسد چنانچه وزارت خارجه این پیشنهادات را با جدیت پیگیری کند، می‌توان شاهد اتفاقات اقتصادی مثبت بین سه کشور تحت تحریم - یعنی روسیه، ایران و ترکیه - بود. بویژه ترکیه، که بعید است این درخواست‌ها توسط آقای اردوغان در شرایط فعلی اجابت نشود.

 

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین