موانع توسعه روابط هند با ایران و کشورهای آسیای میانه

عنوان

تهران- ایرنا- تارنمای اورآسیا در گزارشی نوشت هند با افزایش حضور در چابهار در صدد افزایش روابط اقتصادی و راهبردی با ایران ،افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی است، اما فقدان برنامه جامع و بازی های قدرت در منطقه مانع از پیشرفت در این زمینه خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای اوراسیا، هند روز 24 دسامبر سال 2018 میلادی کنترل بخشی از بندر شهید بهشتی چابهار ایران را به دست گرفت. توسعه این بندر به عنوان یک گام مهم برای هند در راستای افزایش سطح توسعه اقتصادی و استراتژیک آن در منطقه محسوب می شود. هند از طریق پروژه بندر چابهار در تلاش برای ایجاد یک راه حمل و نقل برای تسهیل دسترسی به افغانستان و شورهای آسیای میانه است.
با این حال، برای حصول نتایج مطلوب، ماهیت فعلی مشارکت جمعی هند با ایران، افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی به بازنگری قابل توجهی نیاز دارد.

** انگیزه هند از روابط با آسیای میانه
روابط تاریخی، تمدنی و فرهنگی از جمله موضوعات مشترک در تعاملات هند با ایران، افغانستان و منطقه آسیای میانه است. این سه عامل از زمان آغاز روابط دیپلماتیک هند با این کشورها، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده اند.
در سطح منطقه ای، گاهی اوقات تعاملات هند با این کشورها، تحت تأثیر تلاش های متعادل سازی روابط دهلی نو با کشورهای منطقه و قدرت های دیگر قرار گرفته است.
ایران یکی از بزرگترین منبع واردات انرژی هند است و هند پس از چین دومین وارد کننده بزرگ نفت ایران است.
پس از تصویب سیاست های اقتصادی لیبرال توسط هند، تجارت نفت میان دهلی نو و تهران افزایش یافت.
در افغانستان نیز، پیش از آغاز جنگ داخلی افغانستان و حکومت طالبان، دهلی نو و کابل روابط نزدیک و دوستانه ای با یکدیگر داشتند.
در زمان حکومت طالبان در افغانستان، روابط دهلی نو و کابل وارد مرحله نه چندان خوبی شد. اگرچه پیش از حکومت طالبان روابط هند و افغانستان از طریق کمک های هند به افغانستان در برای توسعه و آبادانی تعریف می شد.
با این حال، روابط هند با کشورهای آسیای میانه هنوز در ابتدای راه قرار دارد زیرا برخی از کشورهای منطقه تنها چندین سال است که به وجود آمده اند.
در واقع تجارت عامل اصلی روابط با کشورهای آسیای میانه در سال های اخیر است؛ البته هند در سال های اخیر در رزمایش های نظامی نیز شرکت می کند.

**موانع بر سر مسائل راهبردی هند
اگرچه هند از روابط صمیمانه ای با ایران، افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی برخوردار است اما فقدان یک راهبرد جامع، منسجم و مرتبط با روابط دو جانبه منجر به تعامل جمعی محدود هند با کشورهای مذکور شده است.
'بازی های قدرت در منطقه'، 'مانور محدود هند در حوزه دریایی' و 'اتصالات' از موانع گسترش روابط هند با کشورهای آسیای میانه است.
تمام این عناصر تحت تاثیر قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای نظیر آمریکا، روسیه و چین قرار دارند و هند به صورت عمده از رقابت فضای استراتژیک منطقه جا مانده است.

**استراتژی عمومی هند
استراتژی عمومی هند در قبال ایران، افغانستان و کشورهای آسیای میانه را می توان در دو سطح 'همکاری با کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای' و 'رویکرد افغانستان محور' در نظر گرفت.
نقش هند در منطقه، به ویژه در افغانستان، همکاری با ایالات متحده و اخیرا با چین بوده است. هند هنور هم تلاش می کند تا نقش خود را در افغانستان و منطقه گسترش دهد.
اگر رویکرد افغانستان محور، مبنای مشارکت هند در منطقه باشد، هند هنوز راهبردی برای رسیدگی به وضعیت امنیتی افغانستان ندارد. هند با توسعه بندر چابهار، در تلاش برای افزایش حضور محدود خود در حوزه ارتباطات دریایی است.
آساق**9470**1600

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین