استاندارد چارترد ۱.۱ میلیارد دلار به جرم نقض تحریم ایران می پردازد

عنوان

شرکت چندملیتی خدمات مالی و بانکداری استاندارد چارترد ۱.۱ میلیارد دلار به مقامات آمریکا و انگلیس به خاطر انجام معاملات مالی غیر قانونی با ایران که مخالف با تحریم‌های آمریکا بوده می‌پردازد .

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت چندملیتی خدمات مالی و بانکداری استاندارد چارترد 1.1 میلیارد دلار به مقامات آمریکا و انگلیس به خاطر انجام معاملات مالی غیر قانونی با ایران که مخالف با تحریم های آمریکا بوده می پردازد . 
این جریمه یکی از سنگین ترین جرائمی است که برای تخلف از تحریم ها در نظر گرفته شده است. استاندارد چارترد در 2012 هم با تخلفی مشابه جریمه شده بود . 
یک بانکدار سابق استاندارد چارترد در شهر دبی امارات در یک دادگاه ایالتی نیویورک گناهکار شناخته شد، در حالی که مشتری ایرانی آن در واشنگتن متهم شد . 
دادستان جسو لیو در واشنگتن گفت:« استاندارد چارترد عمداً با ایجاد دسترسی مطلوب ایرانی ها به اقتصاد آمریکا، یکپارچگی سیستم مالی ما را زیر سوال برد و به امنیت ملی کشور ضربه زد» . 
تحقیقات در مورد معاملات بانکی استاندارد چارترد با نهادهای تحت کنترل ایران پنج سال پیش آغاز شد . 
این بانک در 2012 برای انتقال غیرقانونی میلیون ها دلار از طریق سیستم مالی آمریکا و از طرف مشتریانی در ایران، سودان، لیبی و میانمار 667 میلیون دلار به مقامات آمریکا پرداخت کرد . 
در 2014 ، 300 میلیون دیگر به موسسه خدمات مالی نیویورک پس از افشای کاستی هایی در سیستم های نظارتی بانک پرداخت کرد . 
استاندارد چارترد اعلام کرد مسئولیت این تخلف را که پس از 2014 متوقف شده است، قبول میکند. این بانک همچنین اعلام کرد که در روند تحقیقات همکاری کرده است . 
مقامات آمریکا 928 میلیون دلار از این جرائم را دریافت می کنند که نیمی از آن به نیویورک می رود . 
پس از آنکه کارکنان بانک فهمیدند چندین مشتری از یک برنامه اینترنتی برای دسترسی به حسابهای دلار آمریکا از ایران استفاده کرده اند، مقامات بانک نتوانستند اقدامی برای اطمینان از بسته شدن این معاملات انحام دهند . پرداخت ها از ایران از طریق یک  فکس در شعبه دبی هم متوقف نشد و یک مدیر بانک به یک شرکت ایرانی گفت که چگونه با تغییر نام و باز کردن یک حساب جدید مانع از ردیابی خود شود . 
استاندارد چارترد در توافق با وزارت دادگستری آمریکا و دادستانی منطقه منهتن، اتهام تخلف از تحریم ها و تقلب در مدارک تجارت نیویورک را قبول کرده است . 
استاندارد چارترد در فوریه اعلام کرد 900 میلیون دلار برای جریمه احتمالی تخلف از تحریم های آمریکا و تجارت ارز خارجی کنار گذاشته است که شامل جریمه انگلیس هم می شود . 

چالش تحریم نفتی ایران برای سیاست خارجی ترامپ

کنترل قیمت بنزین یا تشدید تحریم ایران؟ ترامپ باید انتخاب کند

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین