اخبار آرشیوی

عاشورا

تهیه‌کننده فیلم "محمد(ص)": در انتقال مفاهیم عاشورا در سینما، متأسفانه به سطحی‌ترین روش‌ها که تحریک احساسات در جهت اخذ عکس‌العمل‌های طبیعی و احساسی است بسنده شده و این به دلیل عدم درک این واقعه است/ این عرصه، وادی خطر است و باید با درایت و احتیاط وارد شد

به گزارش «نسیم»، محمدمهدی حیدریان همچنین درباره آسیب‌شناسی فیلم‌هایی که در بیان درست مفاهیم عاشورایی موفق عمل نمی‌کنند به سوره سینما گفت:

- به هر حال اگر شیوه‌های انتخابی به وهن واقعه و شخصیت‌ها نیانجامد به نظر بلااشکال است اما حیف است و هدر دادن زمان است.

- اتخاذ روش‌های مختلف متناسب با بضاعت و توانایی‌های به کار گیرنده آن قائدتا باید به منظور و در خدمت انتقال پیام اصلی و مفهوم حقیقی و معنای عمیق این واقعه بی بدیل الی یوم القیامه باشد و رضایت دادن به کمتر از آن جفای به خود و دیگرانی است که گیرنده و مخاطب‌اند.

- در عاشورا عقل محض و کامل، تدبیر امور را به عهده دارد لذا نباید در هرگونه نقلی که داریم این موضوع مغفول و یا پنهان بماند. عاشورا واقعه‌ای نیست که محصول ده روز و یک ماه باشد. اوج جریانی است که با ظهور اسلام پایه‌گذاری می ‌شود و با رحلت حضرت ختمی مرتبت سرعت می‌گیرد یا
شهادت امام علی (ع) وارد مسیر نهایی می‌شود و در زمان امام حسین و امام حسن (ع) به نقطه نهایی خود می‌رسد پس هرگونه روایتی باید عالم به این موضوع و در انتخاب هر فصل و مقطعی باید مشرف و متوجه کل جریان بود و در حد اقتضاء آن را بیان نمود.

- هنرمندان سینماگر هم توانایی‌های متفاوتی دارند که هر یک متناسب با آن می‌توانند در عین حفظ اصل پیام، بعدی را متمرکز شوند که استعدادشان در بیان تصویری آن بیشتر است. اما این وادی وادی خطر است و باید با درایت و احتیاط وارد شد. میلیون‌ها بار خوانده‌اند و می‌خوانیم و از خدا می‌خواهیم اللهم العن اول ظالم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذالک. نکند با روایتمان ظلم در حق امام سیدالشهدا (ع) کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین