نعمت‌زاده: نجات تولید در صادرات است

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: سازمان مدیریت اجازه اعطای جوایز صادراتی در بودجه امسال را به ما بدهد/ در کاهش نیروی انسانی پیش‌مرگ دولت می‌شویم

به گزارش خبرنگار «نسیم»، محمدرضا نعمت‌زاده ظهر امروز در چهل و سومین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: علیرغم اینکه از صحبت منع شده بودم، اما وظیفه شرعی خود دانستم که یکسری نکات را بگویم.

وی گفت: باید قبول کنیم که ما هنوز کشور صادرکننده نشده‌ایم و با صادرات 40، 50 میلیارد دلاری به جایی نمی‌رسیم.

وی در مورد اقتصادی کردن فعالیت‌های تولید گفت: چه بخش دولتی و چه بخش خصوصی دنبال منافعی هستند که ما باید در این راستا تلاش کنیم و دلایل این مسئله را که بیشتر دست دولت است برطرف کنیم که متأسفانه بیشتر به خاطر هزینه‌های جاری دولت که روز به روز هم بیشتر می‌شود است و از آن طرف به بخش تولید فشار می‌آورند، چرا که پنجره‌ای جلوی چشم است. از طرفی مالیات و از طرف دیگر تأمین اجتماعی یا مسائل مربوط به آن و آنهایی که سفته‌بازی می‌کنند و جلوی پنجره می‌ایستند، راحت‌ترند.

وی اظهار امیدواری کرد: با سرمایه‌گذاری در کشور ما جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود به بحث صادرات اشاره کرد و گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی گفته‌ام نجات تولید در صادرات است اگر چه جمعیت 80 میلیون نفری داریم و به طور متوسط رشد صادرات غیر نفتی داشته‌ایم، ولی رشد 6 یا 8 درصد سالانه جوابگو نیست.

بنا بر اذعان نعمت‌زاده از سال 89 که جایزه ویژه صادراتی برداشته شد و امسال هم که سازمان مدیریت زیر بار تعیین بودجه‌ای برای این جایزه نرفت صدور خدمات فنی و مهندسی نصف شده و ما هیچ چیز را تحت حمایت صادرات نداریم.

وی ادامه داد: ما بودجه‌ای برای حمایت مالی از شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی نداشته و یا بودجه‌ای برای اعزام رایزنان بازرگانی برای توسعه بازار نداریم. امسال هم ترجیح دادند باید به رفاه توجه کنند، تا تولید، چرا که صادرات برای تولید است و از معاون اول رئیس جمهور خواهش می‌کنم تا دیر نشده رقمی را در بودجه برای جایزه ویژه صادراتی در نظر بگیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر چه قبول داریم تمام بازارهای جهانی صاحب دارد اما بخش خصوصی می‌تواند با تقویت خود به آن ورود کند.

وی در مورد کاهش نیروی انسانی دولت گفت: حاضریم به عنوان پیش‌مرگ تا آخر این دولت 50 درصد نیروی انسانی خود را کم کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین