افتخاری: مهارت دیپلمات‌های ما باعث آمدن حق غنی سازی در توافق شد

نشست بررسی مذاکرات هسته‌ای لوزان در دانشگاه علامه

استاد دانشگاه تهران در نشست "بررسی مذاکرات لوزان" تاکید کرد: تحریم‎های بانکی باید لغو شوند/ در قضیه اوکراین شاهد تحریم روسیه بدون قطعنامه شورای امنیت بودیم که این خطرناک است

به گزارش خبرنگار «نسیم»، قاسم افتخاری استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نشست «بررسی مذاکرات هسته‌ای لوزان از دیدگاه علوم سیاسی» که در دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه علامه‌ طباطبایی در حال برگزاری است با بیان اینکه من از ابتدا به دقت مذاکرات هسته اى را پیگیرى کردم و در سال 1350 استراتژى نظامى را در دانشگاه تهران تدریس مى کردم، اظهار داشت: در تمام این دوران مجبور بودم  بحث هسته اى که اساس استراتژى آن روز بود را بررسى کنم و بر همین مبنا می‎توانم بگویم این قراردادى که الان هست هیچ چیزى از آن قابل ارزیابى نیست و قطعا شما مى توانید این قطعنامه را بررسى کنید.

وی در ادامه گفت: اگر شما به دنبال تکنولوژى بالا هستید این توافق جلوى شما خواهد را گرفت اما براى تکنولوژى پایین این توافق براى شما خیلى خوب است که برنامه غیرنظامى همین نوع تکنولوژى است.

قاسم افتخاری با اشاره به اینکه "ان پى تى" به همه حق غنى سازى را نمى دهد، افزود: نخستین گام هسته اى غنى سازى است که این به صراحت در "ان پى تى" نیامده و با مهارت دیپلمات هاى ما در توافق آمده است.

این استاد دانشگاه همچنین اظهار داشت: مهارت دیگر سست کردن 6 قطعنامه سازمان ملل است و موضوع دیگر باز گذاشتن دست ما در تکنولوژى پایین دست است که ما را وارد بازار جهانى کرده است، با این تفاسیر دستاوردهاى ما در زمینه هاى حقوقى بسیار بالا بوده است و در واقع ایران توانسته موقعیتى در" ان پى تى" پیدا کند که هیچ کشورى در" ان پى تى" نتوانسته به آن برسد و آن این است که هم عضویت در" ان پى تى" را به دست آوردیم و هم می توانیم غنى سازى کنیم .

وی با اشاره به اینکه قبل از ما کره شمالى بود که ترجیح داد از ان پى تى خارج شود، بیان داشت: در موضوع برداشتن تجریم ها همه این تحریم ها پیامد مصوبات شوراى امنیت است که کشورهای 1+5 مى گویند در اجراى آن این تحریم ها را علیه ایران تصویب کرده ایم.

قاسم افتخاری با بیان این مطلب که زمانى که شوراى امنیت خودش تحریم خود را بردارد دیگر تحریم هاى کشورها مبنایى در حقوق بین الملل ندارند، افزود: این در حالى است که تاسیسات هسته اى ما باقى مى ماند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه ما در مورد تحریم آمریکا درباره روسیه دیدیم آمریکائی‎ها بدون قطعنامه شوراى امنیت تحریم ها را وضع کردند که این خطرناک است، متذکر شد: نه تنها تحریم ها به شکل کلى باید برداشته شود بلکه باید موضوع تحریم ها مانند تحریم هاى بانکى برداشته شود.

وی در پایان گفت:ما در این چارچوب تمام چیزهایى  که مى خواستیم را به دست آوردیم و هیچ چیزى از دست ندادیم. 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین